Materiały ścierne do metalu
Materiały ścierne Norton, 3M , Klingspor
Materiały ścierne podział ze względu na zastosowanie:
Materiały ścierne z agresywnymi ziarnami ściernymi na podkładach odpornych na rozrywanie przeznaczone do ciężkiego zgrubnego szlifowania, usuwania zadziorów, dużych naddatków i grubych spoin:
Materiały ścierne do lekkiego szlifowania powierzchni prostych i kształtowych, wyrównywania, czyszczenia, fazowania powierzchni różnych metali.
- krążki ścierne fibrowe w drobniejszych granulacjach
- pasy ścierne do szlifowania na sucho i na mokro
- włókniny ścierne zdzierające
Materiały ścierne do szlifowania trudno dostępnych problematycznych miejsc na powierzchniach różnych metali. Szlifowanie konturów, kątów oraz narożników.
Włókniny ścierne w formach różnych narzędzi do wykańczających operacji szlifierskich zarówno powierzchni prostych jak i kształtowych. Szlifując włókninami ściernymi można nadać dekoracyjne wykończenie powierzchni lub przygotować powierzchnię pod operacje polerujące.
- włókniny ścierne sprasowane
- krążki ścierne z włókniny z rzepem
- pasy ścierne bezkońca z włókniny
- ściernice listkowe trzpieniowe i nasadzane
Dowiedz się jak poprawnie dobrać granulację do operacji szlifierskiej
Ogólna zasada, brzmi im szybciej i agresywniej chcesz szlifować tym grubszej granulacji należy użyć.
Przecinanie i szlifowanie granulacje 30,36,40, 50 i 60. Często jest wykonywane tarczami do szlifowania które zapewniają dużą sztywność . W przypadku usuwania naddatku materiałami nasypowymi np. krążkami fibrowymi, lamelkami bądź pasami ściernymi bezkońcowymi zwykle użyjesz granulacji 24,30,36. Jeżeli chcesz ścinać krawędzie wystarczy jeżeli rozpoczniesz od granulacji 36 a skończysz na 50. Gratowanie wykonasz materiałami ściernymi w granulacjach 40 do 100. Usuwanie rdzy nie wymaga dużej agresywności ponieważ często nie chcemy naruszyć powierzchni pod nią, rozważ granulaję 60,80 lub 100. Wykańczanie to podział na trzy rodzaje. Początkowe , wstępne to zwykle wystarczą granulacje: 80, 100 i 120, bo przecież nie chcesz pozostawić głębokich rys. Kolejny etap to granulacje 150 i 180 a przygotowanie powierzchni pod polerowanie to granulacje 320 i 400.
Zobacz do jakich operacji możesz użyć nasze materiały ścierne.
Dowiedz się więcej o materiałach ściernych Norton
Materiały ścierne do metalu z cyrkonem
Materiały ścierne z wyjątkową cechą jaką jest samoostrzenie, co zapewnia długi okres użytkowania przy szlifowaniu materiałów trudno skrawalnych. Ziarno cyrkonowe nadaje się idealnie do ciężkiego szlifowania metali, ponieważ kontrolowane pękanie zapewnia nieprzerwane powstawanie nowych i ostrych krawędzi skrawających.
Materiały ścierne do metalu z ceramiką
Materiały ścierne z ziarnem twardym o bardzo długiej żywotności oraz o unikalnej budowie. Podczas szlifowania niezwykle małe cząstki ziarna odrywają się tworząc wiele nowych krawędzi skrawających. Ziarno jest ciągle ostre, zwłaszcza w pracach wymagających średniego i dużego nacisku. Skrawa szybciej niż inne ziarna ścierne. Materiały ścierne z ceramiką pozwalają na chłodne szlifowanie co jest zwłaszcza ważne przy szlifowaniu stali nierdzewnej i kwasoodpornej.
Materiały ścierne do metalu z węglikiem krzemu
Materiały ścierne z najtwardszym i najostrzejszym ziarnem stosowanym w materiałach ściernych nasypowych . Jego ostrość i twardość sprawiają, że nadaje się idealnie do pracy w metalach nieżelaznych, gumie, wyrobach szklanych i tworzywie sztucznym. Dobrze sprawdza się, przy szlifowaniu z niewielkim naciskiem.